Zarząd Okręgowy PZŁ w Nowym Sączu informuje, że w dniach 25, 26, 27 października br. odbędzie się ostatnia tura w br. egzaminów na podstawowe i selekcjonerskie uprawnienia łowieckie oraz wszystkie poprawkowe.

  • w dniu 25 października br.(poniedziałek) od godz. 900 w ośrodku LITWIŃSKI w Tęgoborzy odbędzie się egzamin testowy - pisemny,
  • w dniu 26 października br. (wtorek) od godz. 900 w siedzibie ZO PZŁ w Nowym Sączu przy ul Kusocińskiego 47 odbędzie się egzamin ustny,
  • w dniu 27 października br.(środa) od godz. 1100 na strzelnicy Fiuk Sieradza (okręg tarnowski) odbędzie się egzamin strzelecki.

Wszyscy zainteresowani powinni się zapisać do egzaminu telefonicznie 18 4490410 u Pani Bogumiły Latosińskiej w nieprzekraczalnym terminie do 20 października(czwartek).
W przypadku wprowadzania restrykcji sanitarnych uniemożliwiających przeprowadzenie egzaminu - egzamin będzie odwołany.

Przez żołądek do serca…..społeczeństwa
Małopolski Festiwal Smaku, który odbył się w dniach 3-5.09.2021 r. w Krynicy-Zdroju stał się ważnym wydarzeniem związanym z promocją produktów lokalnych, a jego rangę podnosiła obecność samego Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.
Wspomniana impreza, którą zorganizował Marszałek Województwa Małopolskiego łączyła się z European Cybersecurity Forum –Cybersec oraz Europejskim Festiwalem Biegowym.
Wszystko to stało się świetną okazją do zaprezentowania produktów z dziczyzny, a tym samym pokazania kultury łowieckiej i ocieplenia wizerunku myśliwych. Wykorzystując metodę „przez żołądek do serca…”, ZO PZŁ w Nowym Sączu zorganizował stoisko serwujące specjały kuchni myśliwskiej. W menu znalazły się m.in. bigos, kiełbasy, pieczenie, pasztety, pierogi i zupy – oczywiście z dziczyzny.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się żeberka z dzika w kapuście i barszczyk, zaś gulasz z dzika otrzymał wyróżnienie w konkursie na Najsmaczniejszy produkt festiwalu.
W ciągu trzydniowego święta smaku, stoisko myśliwych było ciągle odwiedzane przez różnych gości. Rolę gospodarza pełnił Łowczy Okręgowy Bogusław Rataj, który przedstawiał odwiedzającym zalety kuchni myśliwskiej. Wśród degustatorów znaleźli się m.in. Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Witold Kozłowski. Byli też parlamentarzyści, ludzie nauki, samorządowcy, a także kuracjusze i turyści.
Duże zainteresowanie naszym stoiskiem, liczne pytania dotyczące możliwości zakupu i sposobów przyrządzania dziczyzny potwierdziły konieczność organizowania podobnych akcji promocyjnych w przyszłości. Działania takie pozwalają kultywować staropolskie tradycje kulinarne, a jednocześnie obalać mity jakie narosły wokół pozyskania, obróbki i spożywania najzdrowszych rodzajów mięsa.
Darz Bór!
Krzysztof Pyrdoł
Rzecznik ZO PZŁ w Nowym Sączu

Las łączy ludzi. W przeszłości dawał azyl tym, dla których walka o wolną Polskę była najważniejsza. Obecnie w wolnej Ojczyźnie, tworzy niezapomniane tło dla różnorakich spotkań.
Jedno z nich miało miejsce w sobotę 4 września 2021 r. na Hali Łabowskiej, gdzie spotkali się ludzie wrażliwi na piękno natury, a jednocześnie pamiętający o bohaterach z dawnych lat.
Uczczono w ten sposób żołnierzy podziemia niepodległościowego działającego na naszym terenie - ks. Władysława Gurgacza -„Sema” i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. W ich intencji została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz, zaś przy ołtarzu polowym licznie zgromadzili się mieszkańcy Sądecczyzny, politycy, samorządowcy, myśliwi, leśnicy i przedstawiciele organizacji patriotycznych. Towarzyszyły im poczty sztandarowe, wśród których znalazła się delegacja Zarządu Okręgowego PZŁ w Nowym Sączu.
Po uroczystym nabożeństwie odbył się Apel Poległych, którego zakończeniem było złożenie wiązanek kwiatów u stóp pomnika wielkiego patrioty, a zarazem mężnego kapłana oraz jego żołnierzy.
Wśród delegacji oddających hołd poległym bohaterom byli także przedstawiciele myśliwych pod przewodnictwem Łowczego Okręgowego Bogusława Rataja.
Złożona przez niego wiązanka kwiatów, to wyraz naszej wdzięczności Żołnierzom Wyklętym za dar wolności. Jednocześnie jest to zobowiązanie, że będziemy ten dar szanować.
Cześć i chwała Bohaterom !
Krzysztof Pyrdoł
Rzecznik prasowy ZO PZŁ
w Nowym Sączu

Dożynki jako impreza dziękczynna za czas zbiorów wpisała się na trwałe w polską tradycję.
To wyjątkowe święto gromadzi rolników oraz wszystkich, którzy z nimi współpracują.
Na zaproszenie Wójta Gminy Korzenna, a zarazem Kolegi Myśliwego - Leszka Skowrona uczestniczyłem 29.08.201 r. w uroczystości dożynkowej zorganizowanej przez jego Gminę. Towarzyszyli mi w tym święcie myśliwi z Koła Łowieckiego SZARAK Nowy Sącz.
Nasza obecność wynikała ze stałej współpracy nowosądeckich myśliwych z rolnikami.
Była też dowodem dobrych relacji z samorządami wiejskimi.
Chcąc się wyróżnić, zorganizowaliśmy stoisko promocyjne, którego charakterystycznym elementem była wystawa o tematyce łowieckiej. Dla dzieci zwiedzających tą wystawę przeprowadziliśmy konkurs wiedzy przyrodniczej, po którym wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez ZO PZŁ w Nowym Sączu.
Podczas Dożynek promowaliśmy łowiectwo także wśród zaproszonych gości: parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli policji, instytucji państwowych i administracji leśnej.
Serdecznie dziękuję Kolegom myśliwym z KŁ SZARAK Nowy Sącz oraz koledze Dariuszowi Mrozowi za pomoc w organizacji stoiska dożynkowego. Dziękuję też za godne reprezentowanie myśliwych Nowosądeckiego Okręgu PZŁ podczas tej uroczystości.
Niech nasza obecność będzie wstępem do dalszej, dobrej współpracy z rolnikami i wszystkimi instytucjami pracującymi dla dobra polskiej wsi.
Łowczy Okręgowy PZŁ
w Nowym Sączu
Bogusław Rataj

piątek, 27 sierpień 2021 00:00

Myśliwi promują dziczyznę

Pieniny to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce, gdzie natura całą swą siłą przemawia do człowieka. Wszystko tutaj wywołuje pozytywne skojarzenia, dlatego w takiej scenerii w dniu 14 sierpnia br. odbyła się wyjątkowa impreza, której celem była promocja dziczyzny, jagnięciny i wyrobów serowarskich. Uczestnikami spotkania zorganizowanego obok schroniska PTTK „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych byli parlamentarzyści, samorządowcy (różnych szczebli) oraz działacze związków i stowarzyszeń działających w naszym regionie. Mogli oni spróbować potraw i wyrobów z dziczyzny przygotowanych przez Nowosądecki Okręg Polskiego Związku Łowieckiego, a także tradycyjnych przysmaków pienińskich będących wytworem miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Myśliwych Nowosądeckiego Okręgu PZŁ reprezentowali: członek Naczelnej Rady Łowieckiej Roman Graj, Łowczy Okręgowy Bogusław Rataj, Członkowie Zarządu - Paweł Knurowski, Tadeusz Zaremba i Bronisław Słowik oraz przedstawiciele okolicznych kół łowieckich.

Uroczystość uświetniły występy Kapeli Białopotocanie oraz Chóru Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Krzysztof Pyrdoł
Rzecznik prasowy ZO PZŁ w Nowym Sączu

Zarząd Okręgowy PZŁ w Nowym Sączu i Komisja Kynologiczna ZO zapraszają na:
II Regionalny Konkurs Pracy Tropowców
Łabowa - Feleczyn
11 września 2021 r.

Program II Regionalnego Konkursu Pracy Tropowców Łabowa – Feleczyn 11 IX 2021r.

  • 07:00 – zbiórka, przegląd weterynaryjny – wiata na szkółce Feleczyn
  • 08:00 – oficjalne otwarcie konkursu (sprawy organizacyjne, losowanie numerów startowych)
  • 08:20 – wyjazd w teren i ocena psów
  • 13:00 – zakończenie oceny psów i powrót na miejsce zbiórki
  • 13:30 – ogłoszenie wyników i rozdanie dyplomów
  • 14:00 – biesiada myśliwska

Od godziny 11:00 serwowany będzie bigos myśliwski

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami:
18-449-04-10 – Zarząd Okręgowy PZŁ w Nowym Sączu
605-574-255 – Paweł Gucwa - Przewodniczący Komisji Kynologicznej w Nowym Sączu
Łowczy Okręgowy PZŁ w Nowym Sączu
Bogusław Rataj

 

Zarząd Okręgowy PZŁ w Krakowie informuje, że w dniach 27-29 sierpnia 2021 r. organizuje w Krakowie szkolenie z zakresu szacowania szkód łowieckich.
Więcej informacji: https://krakow.pzlow.pl/szkolenie-z-zakresu-szacowania-szkod-lowieckich/

Łowczy Okręgowy w Nowym Sączu

Bogusław Rataj

Coroczny Odpust ku Czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu jest dla mieszkańców Sądecczyzny bardzo ważnym wydarzeniem.
Z inicjatywy Proboszcza Parafii Św. Małgorzaty ks. Jerzego Jurkiewicza oraz Posła na Sejm RP Pana Jana Dudy, w dniu 8 sierpnia 2021 r została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji myśliwych, rolników, pszczelarzy, kół gospodyń wiejskich i właścicieli winnic.
Polski Związek Łowiecki reprezentowała wyróżniająca się delegacja pocztów sztandarowych pod przewodnictwem Łowczego Okręgowego Bogusława Rataja, który w imieniu naszej społeczności przekazał dary ofiarne złożone z tego co daje las.
Msza Św. była okazją podziękowania Bogu za opiekę w minionym, bardzo trudnym roku. Mając w pamięc i klęski żywiołowe jakie w ostatnich miesiącach stały się naszym udziałem (w tym Covid 19, ASF, ulewne deszcze i gradobicia) proszono o spokój i pokój, a także potrzebne łaski i wszelką pomyślność. Nasi przedstawiciele w imieniu wszystkich polujących z Now osądeckiego Okręgu PZŁ modlili się o błogosławieństwo, zdrowie i siły, które potrzebne są zarówno w życiu osobistym, jak też podczas obecności w łowisku. Wyrażali ufność, że nadchodzący sezon łowiecki okaże się czasem dobrym i bezpiecznym.
Po zakończonej M
szy Św., Poseł na Sejm RP Pan Jan Duda podziękował myśliwym, pszczelarzom, kołom gospodyń wiejskich i rolnikom za zaangażowanie w bieżącą działalność dla dobra całego społeczeństwa. Zwrócił też uwagę na potrzebę kultywowania tradycji, która jest warunkiem
utrzymania niepodległości.
Łowczy Okręgowy oraz Zarząd Okręgowy PZŁ dziękują wszystkim pocztom sztandarowym, które wzięły udział w uroczystości.
Darz Bór!
Krzysztof Pyrdoł
rzecznik prasowy ZO PZŁ w Nowym Sączu

Spotkanie integracyjne w Wilczycach

W dniu 25 lipca 2021 roku po raz trzeci Koło Łowieckie ,,Grunwald” w Mszanie Dolnej miało przyjemność być gospodarzem spotkania integracyjnego zorganizowanego w pięknej scenerii Beskidu Wyspowego, u podnóża góry Ćwilin, dla podopiecznych mszańskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Po przywitaniu wszystkich zebranych przez Prezesa K.Ł ,,Grunwald” Romana Krzysztofa, mszę św. polową odprawił Ks. Piotr Sofij, były stażysta, a obecnie pretendujący do Koła myśliwy.
Po części oficjalnej zebrani zasiedli do wspólnie przygotowanego poczęstunku, aby następnie bohaterowie tego spotkania, czyli podopieczni PSONI mieli okazję uczestniczyć w przygotowanych przez kol. Kacpra Bierowca grach i zabawach na łonie natury.
W trakcie spotkania nieocenioną pomoc nieśli obecni na miejscu druhowie OSP Łostówka, którzy zapewnili transport podopiecznych na miejsce imprezy, czyli domku myśliwskiego oraz do miejsc przygotowanych konkurencji i zabaw edukacyjnych, w trakcie których nasi bohaterzy mieli okazję wykazać się kreatywnością, pomysłowością oraz znajomością natury. Przygotowane atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz frekwencją, co widać na uchwyconych okiem aparatu zdjęciach.
Kolejną atrakcją były medale pamiątkowe, nagrody i upominki zafundowane przez nasze Koło oraz Łowczego Nowosądeckiego Okręgu PZŁ Bogusława Rataja, Radnego Sejmiku Małopolskiego, a zarazem członka naszego Koła Marka Wierzbę, kol. Andrzeja Dudę z synem Jakubem, kol. Józefa Malca, kol. Edwarda Kołodziejczyka i przedstawiciela firmy Elektret Stanisława Skowronka, wręczone bohaterom tego spotkania oraz ich opiekunom za pośrednictwem przedstawicieli Zarządu naszego Koła kol. Romana Krzysztofa, kol. Grzegorza Chorągwickiego oraz moim, .
Podsumowując chciałem podziękować wszystkim, dzięki którym było możliwe zorganizowanie tego spotkania i jego sprawne przeprowadzenie. Koledze seniorowi Janowi Zoniowi wieloletniemu Prezesowi, a następnie Łowczemu naszego koła, który zaszczycił spotkanie swoją obecnością.
Zaś największą nagrodą był dobry humor, szczere uśmiechy i cudowna atmosfera jaka towarzyszyła wszystkim uczestnikom tego spotkania, a szczególnie naszym gościom w trakcie zabaw oraz towarzyszącej im biesiady, jak też wzajemne deklaracje organizacji kolejnych spotkań.

Z myśliwskim pozdrowieniem
Darz Bór
Łowczy Koła Łowieckiego GRUNWALD w Mszanie Dolnej
Andrzej Dorynek.

Strona 1 z 26